• Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

 Proudly created with Wix.com

September 22, 2019

September 22, 2019

Please reload

Embracing the Culture - A Team Tennis Season Review

October 30, 2017

1/10
Please reload

UIL regional tennis results (4/21)

April 23, 2015

 

 

Published: 22 April 2015 12:36 AM

Updated: 22 April 2015 12:36 AM

 

 

 

(First- and second-place finishers advance to the state tournament)

CLASS 6A

REGION I

(At UT-Arlington Tennis Center)

BOYS SINGLES

FINALS

Nathan Brown, EP Coronado d. Alec Reusche, SL Carroll, 6-3, 6-1

PLAYBACK FOR SECOND PLACE

Dillon Pineda, Allen d. Reusche, 6-2, 6-0

GIRLS SINGLES

FINALS

Marjorie Antohi, EP Coronado d. Michelle Torres, Arl. Lamar, 6-1, 6-3

BOYS DOUBLES

FINALS

Wilson Lambeth,Cameron Bilsbarrow, EP Coronado d. Sebastian Langdon,Truman Coe, FM Marcus, 6-1, 6-4

PLAYBACK FOR SECOND PLACE

Langdon,Coe d. Riley Tran,Cade Boedeker, Keller, 6-4, 6-4

GIRLS DOUBLES

FINALS

Tiffany Hollebeck,Emily Kim, Plano West d. Lacy Schneemann,Anna Schneemann, San Ang. Central, 6-2, 6-3

MIXED DOUBLES

FINAL

Clara Merklin,Matt Landers, SL Carroll d. Nicole Gonzalez,Juan Hobbs, EP Coronado, 6-2, 6-4

PLAYBACK FOR SECOND PLACE

Camryn Moortgat,Anshul Pandey, Plano West d. Gonzalez,Hobbs, 6-0, 6-2

REGION II

(At Baylor)

BOYS SINGLES

FINALS

Charles Tan, Aus. Westlake d. Tristan Stitt, Highland Park, 6-4, 7-5

PLAYBACK FOR SECOND PLACE

Colin Markes, Aus. Westlake d. Stitt, 6-2, 6-2

GIRLS SINGLES

FINALS

Fernanda Contreras, Aus. Westlake d. Elizabeth Tedford, Highland Park, 6-4, 6-4

BOYS DOUBLES

FINALS

Jordan Pitts,Nick Ruzicka, Aus. Lake Travis d. Marcos Sweeny,Julian Sweeny, Aus. Westlake, 1-6, 6-1,7-5

GIRLS DOUBLES

FINALS

Chandler Carter,Elizabeth Porter d. Logan Lett,Jennifer Mee, Highland Park , 6-0, 6-4

MIXED DOUBLES

FINALS

Phillip Quinn,Margo Taylor, Highland Park d. S. Bhakthavachalam,Cole Lawson, Klein, 6-2, 5-7, 6-2

CLASS 5A

REGION I

(At McLeod Tennis Complex, Texas Tech)

BOYS SINGLES

FINALS

Angel Palacios, Everman d. Jaime Ramos, El Paso, 6-2, 6-2

PLAYBACK FOR SECOND PLACE

Michael Azatian, Lubbock d. Ramos, 6-1, 6-4

GIRLS SINGLES

FINALS

Dominique Garley, Saginaw d. Taylor Grey, WF Rider, 6-1, 6-2

BOYS DOUBLES

FINALS

Alex Joseph,Miha Valencic, Grapevine d. Levi Cook,Ethan Rodriquez, Cooper, 4-6, 6-4, 6-2

GIRLS DOUBLES

FINALS

Cherokee Hernandez,Peyton Trebisky, Lubbock d. Isabelle Bergman,Madison Cleff, Grapevine, 7-5, 6-4

MIXED DOUBLES

QUARTERFINALS

Octavia Malin,Keenan Rico, Grapevine d. Holly Fullbright,Johathan Welsh, Lubbock, 6-3, 6-1

REGION II

(At Wilkerson-Sanders Tennis Courts, Rockwall)

BOYS SINGLES

FINALS

Jordan Brewer, McKinney North d. Pablo Trevino, McKinney North, 6-4, 6-2

GIRLS SINGLES

FINALS

Sum Iyengar, Prosper d. Camilla Pujol, Frisco Liberty, 6-2, 6-2

BOYS DOUBLES

FINALS

Siddarth Kortikere/Neal Rangu, Longview d. Richard Gambrell/Erik Jones, Lindale, 6-1, 6-2

PLAYBACK FOR SECOND PLACE

Ryan Wattar/Akshat Shrivistava, Frisco Wakeland d. Gambrell/Jones, 6-2, 6-1

GIRLS DOUBLES

FINALS

Annie Tarwater/Kirsten Weber, Tex. Texas d. Anna Dickens/Samantha Hayward, Lovejoy, 6-2, 6-4

MIXED DOUBLES

FINALS

Nick Parker/Hannah Story, McKinney North d. Rodrigo Matas/Brooke Brewer, McKinney North, 7-5, 6-4

Please reload